HISTORIA PROJEKTU NEIGHBOURS

0

TAK DLA
POMOCY

0

WSPÓLNY CEL

0

NIE DLA
WOJNY

24 lutego był dniem, w którym syreny alarmowe zawyły nie tylko w Ukrainie, ale i na całym świecie. Tego dnia narodził się również artystyczny ruch oporu, który do dziś manifestuje stanowcze NIE wobec bezsensownego aktu agresji, jakim jest zbrojna napaść na inne państwo. Część ogromnego dorobku artystycznego, w którym motywem przewodnim są wydarzenia w Ukrainie, udało się zebrać w jednej publikacji, a kluczem do skolekcjonowania 114 prac stało się bliskie sąsiedztwo Ukrainy.

 

Świat artystyczny nie pozostaje obojętny na okrucieństwo wojny w Ukrainie. Grafiki, które dziś w sieci stały się już ikonami, przeniesione na papier, są symbolem sprzeciwu wobec bezsensownej agresji i namacalnym świadectwem solidarności z Ukrainą.


To swoiste sąsiedztwo jest w tym przypadku braterstwem i siostrzeństwem, które nie ma granic, łączy nas przeciwstawienie się wojnie poprzez sztukę i artystyczne środki wyrazu. Wszyscy artyści – sąsiedzi są bardzo blisko tych dramatycznych wydarzeń i wspierają Ukrainę. Sąsiedzi widzą piekło wojny i tragedie, które dotykają ukraińskie rodziny, ta wojna dzieje się za sąsiednią ścianą, a dzięki dostępowi do informacji tej ściany nie da się wygłuszyć. Przedzierają się przez nią wszystkie głosy i obrazy. Jeżeli mówimy o jakiejkolwiek granicy to tylko takiej, w której zostały przekroczone granice człowieczeństwa, co bez wątpienia się stało. To emocje ludzi dotkniętych wojną doszły do granicy wytrzymałości. Projekt Neighbours ukazuje emocje twórców wyrażone indywidualnym obrazem.

POMYSŁODAWCZYNI
Magda Rejman

 

Kiedyś podczas wojen powstawało mnóstwo plakatów propagandowych, to słowo ma dosyć negatywne konotacje, ponieważ propagandę rozumie się jako odgórnie narzucony przekaz ideologiczny. 


W przypadku grafik powstałych ze względu na inwazję putinowskiej Rosji, nie możemy mówić o propagandzie. Te obrazy i plakaty stworzone zostały przez indywidualnych twórców i opowiadają o ich wewnętrznych przeżyciach. Szczególne wrażenie wywierają prace ukraińskich twórców. Poruszane tematy takie jak przemoc, morderstwa, gwałty unikają reporterskiej dosłowności, ale za to mnóstwo w nich prawdziwej emocji. Natomiast wspierający Ukraińców artyści z innych krajów w swoich pracach podnoszą zazwyczaj tematy związane z pokojem, nadzieją, wsparciem, ale część z nich jest także antyputinowska. Do dzisiaj powstało tysiące rysunków, które są wyraźnym sprzeciwem wobec niesprawiedliwości, przemocy i bezprawnej polityce rosyjskich agresorów.

DYREKTOR ARTYSTYCZNY
Patryk HArdziej

Dołącz do NEIGHBOURS i wspólnie z nami oraz Fundacją UNAWEZA wspieraj dzieci, które cierpią z powodu wojny w Ukrainie.

Od kilku miesięcy jesteśmy świadkami niewyobrażalnej tragedii w Ukrainie. Sąsiedzi Ukrainy w obliczu tych bezprecedensowych wydarzeń dokonują prawdziwych cudów. To kolejny dowód na to, że NIEMOŻLIWE NIE ISTNIEJE, a nawet najmniejszy gest może zmienić ludzkie życie. Chcemy skupić się na tych najbardziej bezbronnych, czyli ukraińskich dzieciach, które już doświadczyły traumy i straciły rodziców, a teraz doświadczają okrucieństwa wojny.

Potrzebne są środki na niezbędną pomoc, bezpieczny transport dzieci i rodzin, zajęcia terapeutyczne, leczenie, wyżywienie czy mieszkania dla licznych rodzin zastępczych. Najmłodsi potrzebują nie tylko doraźnej, ale też DŁUGOFALOWEJ pomocy. Razem z Fundacją UNAWEZA, założoną przez Martynę Wojciechowską, chcemy pomóc ukraińskim dzieciom z domów dziecka oraz dzieciom z rodzin zastępczych. To grupa, która w dotychczasowym życiu doświadczyła już złożonej traumy rozwojowej, a teraz mierzy się ze skutkami traumy wojny.

Wspieraj i udostępniaj

Każdy rodzaj wsparcia jest BARDZO WAŻNY. Udostępnij informację o projekcie Neighbours wśród znajomych i w swojej społeczności, abyśmy mogli szybciej osiągnąć cel i nieść pomoc potrzebującym dzieciom.

Zebraliśmy już 150 000 pln

Pod koniec 2022 roku przekazaliśmy Fundacji UNAWEZA 150 000 PLN na pomoc ukraińskim dzieciom z domów dziecka i ich rodzinom zastępczym. Więcej o naszym niesamowitym wsparciu przeczytasz tutaj:

https://www.unaweza.org/aktualnosci/projekt-artystyczny-neighbours/

https://www.unaweza.org/aktualnosci/150000-zlotych-dla-fundacji-unaweza/

Sklep

Artyści

O projekcie

Kontakt

Ulubione